Minden év március utolsó vagy azelőtti szombatja a Föld órája.
Felhívás, a miattunk extrém módon és gyorsan bekövetkező éghajlatváltozásra és a túlfogyasztásra. Országok, városok, települések, vállalkozások, magánszemélyek csatlakozhatnak azzal, hogy nem létfontosságú elektromos készülékeiket kikapcsolják 60 percre, helyi idő szerint este fél 9 és fél 10 között. Edukáló programok, előadások, országokon átívelő kapcsolódások.
Nem, nem ezzel váltjuk meg a világot. Ezzel felhívjuk a figyelmet arra, hogy tennünk kell. Nem csupán egy nap 1 órájában, hanem folyamatában. Valójában magunkért, mert mint már néhányszor imitt – amott említettem: a bolygó köszöni szépen, nélkülünk is ellesz.
Jobban, mint velünk.
Története
2007. március 31 – én volt a világ első Föld órája esemény az ausztráliai Sydney – ben, a WWF szervezésében. Több mint 2,2 millió ember kapcsolta le a villanyt egy órára, hogy kifejezzék aggodalmukat a klímaszkepticizmussal szemben.
Az esemény a következő évben, 2008 – ban már nemzetközi szintre emelkedett: 35 országban, 50 millió ember vett részt a második Föld óráján. 2024 – ben már több, mint 190 ország csatlakozott
Az elsötétült építmények között ekkor már szerepelt a Golden Gate híd és a Colosseum. Harmadik évben és azt követően már az esemény megdöntötte a tömeges részvétel minden rekordját, és a világ legnagyobb környezetvédő mozgalmává és a fenntartható jövő iránti felhívások globális fókuszpontjává vált.
A mozgalom mind társadalmilag, mind politikailag jelentős változásokat indított és ért el eddig környezetvédelmi téren.
Például Oroszországban petíciójuk hatására törvény módosítást fogadott el a tengereik magasabb fokú védelméről az olajszennyezéssel szemben.
Uganda 2700 hektárnyi területet biztosított a Föld órája nevű erdő létrehozásához.
Hozzájárult Argentína legnagyobb tengeri védett területének, a 3,4 millió hektáros Banco Namuncurá (Burdwood Bank) létrehozásához is, megháromszorozva ezzel az ország védett vizeinek területét.
A sikeres Föld órája kampányt követően a Galápagos – szigetek – az UNESCO Világörökség része – lett az első tartomány Ecuadorban, ahol betiltották a műanyag zacskókat és más eldobható csomagolásokat.
Malajziában nemzeti parkot hoztak létre, Svájcban és Skóciában hathatósabb éghajlat – változással kapcsolatos jogszabályok létrehozásához járultak hozzá. Világszerte szárazföldi és tengeri ökoszisztémák megőrzésében segédkeznek a jelen és a jövő generációi számára és a lista közel sem teljes.
Kampányaival (mint például a #Connect2Earth) bevonva társadalmunkat igyekszik nyomást gyakorolni a világ vezetőire, hogy megfelelő intézkedéseket tegyenek a természet védelmére és helyreállítására.
„Arra készülünk, hogy 2030-ra átlépjük a Párizsi Klímaegyezményben meghatározott 1,5 °C – os globális hőmérséklet – növekedési határt […] 2030-ra vissza kell fordítanunk a természeti veszteséget […] Ahhoz, hogy ez megtörténjen, az egyéneknek, a közösségeknek, a vállalkozásoknak és a kormányoknak sürgősen fokozniuk kell erőfeszítéseiket közös otthonunk védelme és helyreállítása érdekében.”
Túlfogyasztás
A túlfogyasztás első éve 1970. Azóta minden évben kölcsönnel bírjuk csak az adott év végéig. Ez a kölcsön azonban nem visszafizethető.
Egyetlen törlesztője van kiskapuk nélkül: bolygónk, és azon belül minden élő létének rövidítése. Globális szinten pont annyival minden évben, amennyi kölcsönnel élünk. Esetenként akár hatványozottan.
2024 – ben a túlfogyasztás globálisan augusztus első napjára esett. 8 hónap alatt éltük fel a Föld 1 évre nekünk jutó készletét. Amennyiben 2024 – ben az egész világ úgy élt volna, ahogyan Magyarország, ez az adat más lenne: május 25.
Ma már több, mint 1,6 Földre lenne szükségünk a túlfogyasztás elkerülésére. A túlfogyasztás a legfőbb okozója például az extrém időjárási körülmények kialakulásának (aszály, árvíz, tűzvész, éghajlatváltozás, vízhiány), a biológiai sokféleség drasztikus csökkenésének, levegőszennyezésnek.
A Global Footprint Network folyamatosan monitorozza fogyasztásunkat globális és területi szintre bontva.
Ne dőzsölj, ne halmozz!
Annyira felesleges, annyira szennyező és annyira önző.