• bolygonbolyongo@gmail.com
  • Hungary

avagy a hormonok

 

A szerelem nagy része megmagyarázható tudományos oldalról. Ám, mint megannyi mindenről, erről sem tudunk mindent. Na de, amit igen:

 

Ha a szerelemnek lakhelye lenne a testünkben, akkor az agyunkban élne.

 

Mert innen indul a hormontermelés. A hormonok bennünk termelődnek, általában étkezéssel befolyásolható a mértékük, egyéb módon viszont nem nagyon lehet hatni rájuk kívülről. Az érzelmek által kiváltott biológiai, kémiai folyamatok a szervezetben azok, amik képesek megemelni a termelődésüket.

A feniletilamin (PEA) hormon hatására indul be a norepinefrin és a dopamin molekulák termelődése a szervezetben. A feniletilamin egyfajta természetes amfetamin (a központi idegrendszer serkentője), kedélyjavító hormon. Termelését egyébként a feromon (önmagunk valódi illata) indítja be, bár nem játszik annyira domináns szerepet, mint az állatvilágban. A feniletinamil hormon felelős a másiktól való függőség kialakulásában. Az a bizonyos euforikus állapot, a rózsaszín köd. A vonzalom és a vágy lényegében lezárja az agy azon részét (prefrontális kéreg), amely felelős többek közt a racionális viselkedésért. Biológiailag csupán olyan 18 hónapig termelődik nagyobb mennyiségben, utána alábbhagy.

A norepinefrin adrenalint termel. Emiatt ugrik ki majdnem a szívünk, önt el a forróság, izzad a tenyér, pirul az arc.

 

A dopamin és a szerotonin kémiai hírvivők, sejt szintű változtatásokra képesek.

 

A dopamin termelés emelkedése az agy jutalmazó válasza, ha valami kellemes, jó dolog történik velünk. Örömközpont, ami motivációhoz vezet, vagy éppen motiválatlansághoz. Emellett például a mozgáskoordinációnkban segédkezik. Dopamin termelés emelkedésekor a férfiaknál a szexuális vonzalomért felelős területek aktiválódnak az agyban, míg a nőknél azok, amik az érzelmekért, emlékekért felelősek. Ez felelős az újdonságra való vágyért is. A dopamin termelődésének emelkedése miatt emelkedhet az endorfin is. Az endorfin is kémiai hírvivő, fizikai aktivitásnál termelődik: fájdalom hatására, fűszeres ételek fogyasztásakor, az orgazmus pillanatában, fizikai izgalmi állapotban. Minél magasabb az endorfin szint, annál energikusabbnak érezzük magunkat.

A szerotonin a hangulatért felelős, meg az étvágyért, alvásért, testhőmérsékletért. Alacsony termelésnél depresszió jelentkezhet. Leginkább akkor emelkedik meg a termelés szintje, ha elégedettek vagyunk. A szerelmesek szerotonin szintje egyébként megegyező a kényszerbetegeknél kimutatott szinttel. A noradrenalin is szerepet játszik a függőség kialakulásában, egyébként a pozitív izgalmi állapotért felelős.

Az oxitocin hormon lényegében a társas kapcsolatokért felel, nem csupán a szerelemért, szexuális vágyért. Ez indítja be például a méhösszehúzódásokat is, köze van a szoptatáshoz, kötődéshez, bizalomhoz, empátiához többek közt. Nőknél az ösztrogén emel rajta, így jelentősen magasabb mennyiségben van jelen, mint a férfiaknál. Nagy mennyiségben szabadul fel szülés, orgazmus közben.

 

Szervezetünk rendkívül összetett, minden – mindenhez kapcsolódó bonyolult rendszer. Tucatnyi vegyületet fel lehetne még sorolni – és ki tudja még mennyit, amiről nem tudunk – ami alakíthatja a szerelem kialakulását, befolyását. Biztos válasz nincs. Főleg az ilyen típusú kérdésekre:

 

És, ha megszokjuk a hormonok hatását? És, ha alábbhagynak, megszűnnek ezek a biokémiai folyamatok?
Miért érzünk még úgy, ahogy?

 

Talán, egyszer ezt is megfejtjük.

 

Be a Nerdy Bird!

 

 

Hozzászólok