Az üstökös egy olyan égitest, amit jég és por alkot. A Naphoz közeledve annak hője/sugárzása kezdi el olvasztani magját, aminek hatására gázok szabadulnak fel. Ez és a leszakadó porszemcsék alkotják az üstökös csóváját, fényét.

 

2022. március 22 – én fedezte fel Bryce Bolin és Frank Masci Zwicky Transient Facility (innen a névben a ZTF) Palomar Obszervatórium egyik távcsövével.

 

 

 

 

Keringési ideje körülbelül 50 000 év, ami azt jelenti, ezelőtt a pleisztocén korban, a Neander – völgyi – ek korában járt hozzánk közel. Ezután meg… Pályáját jócskán megdobta, -nyújtotta a Szaturnusz és a Jupiter melletti elhaladása. Talán, néhány évmillió múlva visszatér felénk.

Január 12 – én volt Napunkhoz a legközelebb. Hozzánk február 1 – én lesz. A maga 42,5 millió kilométeres távolságával az Ursa Minor (Kis Göncöl) és Ursa Major (Nagy Göncöl) környékén a Draco (Sárkány) csillagképen áthaladva a Camelopardalis (Zsiráf – csillagkép) ívében halad.

 

 

Kellőképpen tiszta és sötét égbolton akár szabad szemmel is látható lehet (jelen állás szerint), de érdemes binokulárral, távcsővel keresni. A legegyszerűbb február 10 – 11 – én lesz megtalálni, ugyanis ekkor az égbolton nagyjából kevesebb, mint 2 fokra lesz látható a Marstól. Ám fénye már nem lesz olyan erős, hogy segédeszköz nélkül láthassuk.

 

Tiszta eget Mindannyiunknak!

 

Be a Nerdy Bird!

 

 

Hozzászólok