MASAT – 1

2012. február 13 – án indult útnak az ESA (European Space Agency – Európai Űrügynökség) által indított Vega rakétával, a francia Guyana – ról. Innen indult a James Webb Űrteleszkóp is.

1 kg – os, úgynevezett pikoműholdat ( 10 x 10 x 10 cm) a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen fejlesztették. A műhold önmaga működésének kísérlete, tesztje volt. 3 hónapos élettartamra kalibrálták, ennek ellenére 2015. január 9 – én vették az utolsó jeleit. A légkörbe ereszkedve megsemmisült.

 

SMOG – P

2019. december 6 – án állt pályára a Rocket Lab által feljuttatott második műholdunk. A világ első 5 x 5 x 5 cm – es nagyságú (1PQ, azaz pocket qube – zsebkocka), működő műholdját a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki Karán fejlesztették ki és építették meg. Vele indult az ALT – 1

Feladata elsődlegesen az elektroszmog, szennyezettség mérése volt. Alacsony Föld körüli pályán keringett, és bár a tervezett élettartama 3 hónap lett volna, 2020. szeptember 28 – án semmisült meg belépve a Föld légkörébe.

Egyébként két műhold készült. A SMOG – 1 indult volna először 2017 – ben, de többször halasztásra került az indítása.

 

ALT – 1

A SMOG – P – vel együtt indult a magyar magáncégek által készített műhold is. 2PQ, azaz 5 x 5 x 10 cm – es nagyságú műhold kereskedelmi küldetést végzett. 2020. októberében semmisült meg.

 

SMOG – 1

Végül 2021. március 24 – én állt pályára, és egy Sojuz – 2 – es rakéta juttatta a világűrbe. Ugyanúgy az elektroszmogot méri, emellett azonban a Napunkból érkező sugárzást is méri.

Jelenleg a műhold bár még felettünk kering, azonban hasznos adatokat már nem tud szolgáltatni.

 

RADCUBE

2021. augusztus 17 –  én állt pályára az Arianespace által indított Vega rakétával, a francia Guyana – ról. 3U (30 x 10 x 10 cm) méretű nanoműhold.

Feladata az űridőjárás megfigyelése, az űrsugárzás mérése alacsony Föld körüli pályán, a mágneses mező mérése.

A műhold még mindig felettünk keringve szolgáltatja nekünk méréseit.

 

MRC – 100/SMOG – 2

2023. június 22 – én állt pályára a SpaceX Falcon 9 – ese által világűrbe juttatott műholdunk egy 3PQ (5 x 5 x 15 cm), kevesebb mint 600 gramm – os zsebműhold. Nevét a Műegyetemi Rádió Club – 2024 – ben esedékes – 100. évfordulójának tiszteletére az MRC – 100 – ra változtatták az eredeti SMOG – 2 elnevezés után.

Ez a műhold is az elektroszmogot vizsgálja elsősorban, de más egyéb műszerek is helyet kaptak rajta, mint például a Szegedi Tudományegyetem, Széchenyi István Egyetem Győr, és a Debreceni Egyetem kísérleteinek mérőeszközei.

 

VIREO

Azaz: Virtual Intelligence Realization for Earth Observation. 2023. április 15 – én egy Falcon 9 – es rakétával indult útnak. Egy 3U – s (10 x 10 x 30 cm) műhold, melyet nagyjából 3 évre terveztek.

A fedélzeti számítógép mesterséges intelligenciával ellátott. A mesterséges intelligencia feladata, hogy még odafent átalakítsa a műhold kamerái által készített képeket, és az átalakított képeket küldje tovább ide a Földre.  A kísérlet célja, hogy megvizsgálja, mennyiben tud segíteni, hatékonyabbnak lenni a földmegfigyelésben például, avagy világűrből való fotózás esetében a mesterséges intelligencia.

 

Be a Nerdy Bird!

 

 

Hozzászólok