az űreszköztemető

 

Mivel az általunk felküldött eszközök egyike sem örök életű, valahová vissza kell irányítani biztonságosan azokat az egységeket, darabokat,  amik nem égnek el a légkörbe lépve visszairányításkor. Hivatalosan, csak 1992-ben számolta ki pontosan a horvát mérnök Hrvoje Lukatela ezt a középpontot, ami a legtávolabb esik a szárazföldektől. Kb. 22,5 millió négyzetkilométernyi víz terül el a Némó-pont körül a Dél Csendes-óceánon.

Verne Gyula hőséről kapta a nevét, melynek jelentése latinul: senki.
Ezen a területen, az áramlatok miatt nem olyan gazdag tápanyagban az óceán, így néhány rákfélét leszámítva, nincs nagy élet. Legközelebbi ember 416 km magasan az ISS legénysége, amikor éppen elhalad e-terület fölött. 1971 és 2016 között több, mint 260 űreszköz lett ide irányítva. 2001-ben a 142 tonnás MIR állomás is. Néhány darabja elégett a légkörben, de a nagyobb darabok, az óceán mélyén nyugszanak.

Az ISS temetője is ez lesz, az eddigi tervek szerint 2031-ben. Viszont az ISS 4x nagyobb, mint a MIR volt és közel 500 tonna. Kevésbé kiszámítható, milyen irányba szakadnak le róla a nagyobb darabok, úgyhogy van min gondolkodniuk addig is a szakiknak.

Némi rejtély is kapcsolódik ám ehhez a ponthoz, méghozzá a horror író: H. P. Lovecraft által. Lovecraft horror regényei örök klasszikusok. Neve egybeforrt Cthulhuéval. Na, de hogy jön Cthulhu-hoz a Némó-pont? Főleg, már az 1920as években?

Cthulhu otthona R’yleh elveszett városa a Csendes-óceán déli részén. Lovecraft koordinátákat is adott hozzá:
47°9’S 126°43’W

A Némó-pont koordinátái pedig:
48°52.6’S 123°23.6’W


Egy időben ezen a ponton rögzített hangfelvétel is borzolta a kedélyeket. Cthulhut vélték hallani a fanatikusok. The Bloop (ordítás) néven híresült el a felvétel. Ám kiderült, hogy az Antarktiszról leszakadó jégtáblák hangját sikerült rögzíteni.

 

 

Hozzászólok