így is használhatod

 

Évekig visszatérő agyalás volt, hogy legyen, vagy ne legyen okos órám. Be tudnak szippantani ezek a kis – nagy modern kütyük rendesen, közben meg menekülnék és nyugalmat szeretnék messze minden ilyentől. Egyszerre imádnám és utálnám a karomon megjelenő értesítéseket e – mailekről, szociális felületekről. Arról nem beszélve, hogy folyamatosan monitorozva lenne fizikai állapotom.

Ugyanakkor meg nagyon menő és futurisztikus, hogy a karórát emeljük egy üzenet néhány szavának olvasására, ami az éterbe érkezett. Már majdnem Michael Knight…

Sokáig mégis az tartott vissza az okos órától, hogy ismerem magam. Bekebelez időszakokra, teljesen feleslegesen kizökkent, nem tudok elbújni az éter elől. Mert, ha hordom, akkor már mindenileg használom, nem csupán bizonyos funkcióit.

 

Végül, egy hirtelen ötlettől vezérelve, mégis megfontoltan, izgalmas céllal egy okos karkötőre vetemedtem.

Az okoskarkötők leginkább egészségügyi vizsgálatra vannak kitalálva, itt csupán extra a különböző szociális felületekkel való összekapcsolás. Az enyémen van ilyen alapfunkció.

Bár nem fizikailag, de fáradékony voltam, és több alkalommal billentem ki nagyjábóli egyensúlyomból, mint addig, így úgy döntöttem, kutakodom kicsit. Méghozzá fizikailag is. Látni akarom az értékeim: vérnyomás, pulzus, alvás.

Elképesztően érdekes kísérelt volt, ami vissza – vissza fog térni.

 

Az egyik legleg a még ébren, de már gyanúsan alfaállapotban mért alvás eredményem. Nem, sajnos nem meditáció által, hanem a kimerülés. A már majdnem elalszom, de még fent vagyok, mert az agyamnak kell a leeresztés.

Hogy a kütyü pontatlan, vagy valóban így történt, azt nem tudni. Viszont elgondolkoztatott. Amennyiben lesz lehetőségem egy kicsit lecsendesedettebb időszakot élni, szeretnék visszatérni egy alapmeditációra időnként. Amikor csak leülsz, lefekszel csendben, vagy indítasz egy ehhez való zenét és csak vagy. Addig, ameddig gondolod.

Mindenképp szeretném többször is a karomon hagyni az okoskütyüt ilyen alkalmakkor, lássuk mit mér. =)

Alvás

Többször megébredtem éjszakánként, csupán pillanatokra. Vagy fordultamban a vállam visított – tudod, a szalagjaim -, vagy a tudat alatt futó: „úristen, kelni kell és menni kell dolgozóba”. Aminek a gondolatára is feszült lettem. Nem, nem a munka. A közeg. Lassan annak is tudatában lettem, hogy a csuklyáimban a betonkemény izomcsomók nem mindig a munkának köszönhetőek: alvás közben is meg volt feszülve a felsőtestem, szorítottam össze az állkapcsom.

 

Olyan sok megébredést nem érzékelt az okoskütyü. Átlag kettőt jelzett, ám volt olyan, hogy emlékszem, többször voltam fent, viszont nem produkáltam kiugró értéket 2 alvás között, hogy vegye a lapot.

A mélyalvás periódusaim nagyon érdekesek viszont. 4 – 6 részletben történtek és olyan 40 perc – 1,5 óra között mozogtak a 4 – 7 órás alvások alatt.

Egyszer volt, hogy 1 szem részletben tudtam le egy durván 30 percig tartó periódust. Azt hiszem az egy 3,5 órás alvás alatt történt.

Hogy ezek pontosan, hivatalosan kielemezve mit jelentenek, nem tudom. A mindent is tudó keresőbarát szerint a mélyalvásunk összalvásunk néhány százalékát teszi ki – legtöbb helyen 5 % – ot említenek – , több részletben. Ez stimm, vagy több saját értékeimet tekintve. Igyekszem gyorsan kipihenni magam…

 

Tizenéves korom óta tudom, hogy ha 6 előtt kelek, teljesen mindegy mennyit alszom, egész napra mosott az vagyok. 5 – kor vagy 6 – kor kezdődik a munkaidő, az út olyan 30 perc oda. Az Aprónép miatt kelek legtöbbször korábban, de ha nem nagyon indokolt, vagy túl fáradt vagyok, indulás előtt csupán 20 perccel pattanok ki az ágyból.

Az utolsó mélyalvásomat munkanapokon azonban mindig megszakítja az ébresztő.

Kellemetlen.

 

Hogy mit mondanak erre a szakik?

A mélyalvásnak is vannak fázisai, a negyedik az, amiben teljesen lent vagy, úgynevezett deltában.

 

„Az alvásfázisok olyan szigorúan meghatározott sorrendben követik egymást, hogy ha valakit az alvás legmélyebb, 4. NREM szakaszában ébresztenek fel, az agy az ébredés előtti néhány pillanatban végigjárja az ébredést megelőző fázisokat: 3-2-1-REM.”

– Alváscentrum

 

Hogy én éppen melyikben szoktam az esetek nagy többségében tartózkodni, nem tudom. Egyszer ilyen vizsgálatokat is szívesen kipróbálnék.

 

 A kis kütyü alvásom zömét 4 csillagra értékelte. Második helyen a 3 csillag állt, aztán akadt 2 és 5 csillag is elenyészően olyan 2 hónap alatt. Szóval, jól alszok, de mégsem.

Gutaütés

A másik fontos dolog a pulzus, a vérnyomás kérdése.

Pillanatok alatt fel tudtam volna robbanni bizonyos helyen, bizonyos szituációkban. Azt éreztem kiugrik a szívem, torkomban van. Látni akartam, ez hogyan nyilvánul meg a szervezetemben, mert valahol gyanús volt nekem ez a dolog.

A számomra már pittyogós, figyelmeztetős határértéket sosem lépte át a vérnyomásom, pulzusom. Volt, hogy az alját súrolta, de sokkal kevesebbszer, mint azt ahogyan én éreztem. A probléma tehát legfőképpen lelki eredetű, és csupán az agyam szórakozik velem, de nem annyira, hogy a szervezetem is beindítva, valós tüneteket produkáljak.

 

Csupán az érzet volt „világvégi”.

 

Reggelente voltak még kiugró értékeim, amikor tudatosult bennem, hogy mese nincs, indulni kell. Innentől kezdve figyeltem magam, az értékeim. Ahogy jöttek a felismerések, úgy csillapultak a félig – meddig képzelt dolgok érzete. Olyan nagyon persze nem, de talán a valós értékeknek megfelelően éreztem magam sőt. Próbáltam még nyugodtabban állni a kiakasztó szituációkhoz figyelve, tudom – e befolyásolni az értékeim.

Hát van, hogy sikerült, de inkább nem. =D

 

Viszont hamarabb lecsillapodtam, hamarabb helyreállt minden értékem.

 

Hasznos kütyü, ami nagyban hozzájárul nem csak szervezetünk, de önmagunk megismeréséhez is. Persze, nem ő mondja meg mi miért van, ebbe neked kell sokat beletenned, hogy kapásból tudd. Önmagunk ismerete nem egyszerű feladat, ám kifizetődő.

 

P.S:
Isteneknek hála az az alkalmazás, amiben kommunikálok a keménymaggal, belső körrel, lelki szemetesládáimmal, nincs az okoskütyüm programjai közt. Ennyi választott el a belezeberedéstől ezen a területen. =)

 

 

1 thought on “Okosóra

Hozzászólok