A hörcsögök nem tudnak izzadni, emiatt hőgutát kaphatnak.

 

Viszont huzat, közvetlen hideg sem érheti őket, mert akkor megfázhatnak. A természetben mélyen a földben élnek, hatalmas járatrendszerrel rendelkezve. Csak szürkületkor, éjjel bukkannak elő, addig köszönik szépen, elvannak odalent a talaj, föld hűsítő, természetesen lélegző közegében. Sem lihegéssel, sem egyéb módon nem tudják leadni a hőt rendesen.

Házi kedvencként végképp nehezebb dolguk van ez ügyben. Leginkább 18 – 25 Celsius fok között érzik jól magukat nem huzatos/légkondis/párás, vagy radiátor/ablak/napsütötte helyen.

 

Ha a szobanövényeidnél ezekre tudsz figyelni, akkor a kisállat elhelyezésénél is menni fog, ugye?

 

Ha van légkondid, sima ügy. Ha nincs…

A nincs kategóriába tartozom, ráadásul paneles, magasban lakós. A két pajtim velem lakik egy szobában, de külön lakjuk van természetesen.

A külön lak fajtól független. Magányos állat a hörcsög: egy hörcsög egy lak, ezt nem győzöm hangsúlyozni!

Szóval: nagy méretű jégaksikkal, lefagyasztott 1,5 literes palackú vízzel hűtöm őket (ahogyan a már idősen elhunyt három pajtimmal is tettem). Mivel a meleg fent van, a hideg meg lent, ezért a ketrec tetejére helyezem őket, hideg vizes törülközőre. Érdemes a palack/jégaksi tetejére alufóliát tenni, hogy megtarthassa minél tovább a hideget, és azt is lefedni törülközővel.

Ha nagyon nagy a meleg, száraz törülközőbe csavarva bentre is teszek hozzájuk jégaksit. Egyikőjük sem bántja a törülközőt, vagy fekszik rá, szerencsém van ezzel. De, ha a Te kisállatod szétszedné, rajta héderelne, akkor inkább máshogy old meg. Olyan magas falú befőttes üveget tegyél be hozzá például, amire nem tud felkapaszkodni, amibe nem tud belemászni és ebbe állíts jeges vizes palackot.

Ott van még a hűtött kerámia. Elég két kerámia bögre, amit a hűtőben tartasz, és tudod cserélgetni. Elfektetve beteszed kis barátodnak, ő meg előszerettel fog benne kuckózni a nagy melegben. Persze nagyon szép kerámia bújókat lehet már kapni mindenki méretére, vagy akár az illóolajos mécses tartók is megfelelőek erre a célra, ha megfelelő méretűek.

Láng – Osh és a hideg bögréje

Ha már kerámia, lehet kapni kerámialapokat pont erre a célra kisállatok alá, de egy csempelap/kocka is megteszi. Akár egy rendesen kifőzött nagyobb kő darab is segíthet, aminek nincs éle, vagy tompa. Bár nálam nem terült el egy pocok sem ilyenen (pedig Dobogókőről hoztam őket), van akinél viszont nagyon szerette a delikvens.

A csincsilla homokot is hűtheted neki. Mindig tartasz egy adagot a hűtőben, és azt cserélgeted. Némelyikük szeret elterülni a homokon, mint egy palacsinta. =)

 

Láng – Osh ala palacsinta

 

Én ilyenkor időnként szoktam tejfölt vagy bio zöldségpürét adni csak olyan zöldségből, amit fogyaszthatnak persze (a püré összetevői is nagyon fontosak, a DM babylove mehet nekik például). Olyanok ezek nekik, mint nekünk a fagyi. =)

Hazaérve mindig felkeltem a srácokat, hogy vannak, mint vannak. Csak ilyenkor, a nagy melegben (vagy, ha gyanúsan sokáig nem hallom, látom őket, esetleg állatorvoshoz kell menni). Amúgy hagyd aludni őket!
Persze ilyen ébresztőkor vagy a fent említett hideg nasikat, vagy a kedvenc hideg zöldséget nyomom az orruk alá, hogy hidratáljanak, mert nem biztos, hogy van kedvük elmászni a zöldségükért az édes álomból felkeltve. A melegben mindig szívesen veszik ezeket a falatokat (máskor puffognak, ha holmi zöldséggel zaklatom őket).

 

SOHA NE MOSDASS HÖRCSÖGÖT!

 

Ha a vizes tálkájukba belemásznak, hát szívük joga. De Te NE tedd vízbe! Nincs rá szükség, sőt:  ezzel csak ártasz a bőre egészségének. Ők a csincsillahomokkal fürdenek, az köti meg a felesleges faggyút (órákig képesek tisztálkodni).

A víz maximum enyhén nedves törülközőként jöhet szóba, ha kis barátunk láthatóan szenvedne a hőségtől. Kába, zavart, szaporábban vesz a levegőt a szokásosnál, fulladósan akár. Az ő keringési rendszerük percek alatt képes összeomlani, mert nagyon aprók. Minden sokkal gyorsabban történik náluk. Minden.

Ilyenkor azonnal irány az állatorvos, lehetőleg hozzájuk értő egzotikus állatorvos, hogy megfelelő ellátást, akár infúziót kaphasson. De, előtte stabilizálni kell az állapotát, amennyire csak lehet. Csepegtetni friss vizet a szájába, ha nem akar fecskendőből inni. Óvatosan hűteni, visszaállítani megfelelőre a testhőmérsékletét, nem hirtelen, mert az nekik is végzetes lehet, akárcsak nálunk embereknél. Ilyenkor jöhet jól az enyhén nedves törülköző.

Ami még fontos, hogy ha teheted, napjában többször cserélj neki vizet, zöldséget.

Megfelelő hűtéssel és fokozottabb odafigyeléssel (inaktívabbak ilyenkor, akár csak mi, ezért ismerned kell kis barátod természetét, hogy tudd, mikor van baj, és mikor nincs), azonban rendben átvészelik a nyarat ezek az aprónépek. =)

 

Ajánlott weboldal

Hörcsögmentés

Együtt a Kisállatokért Alapítvány

 

 

 

 

 

 

1 thought on “POCOKNYÁR

Hozzászólok