Baikal – GVD, egy újabb neutrínó vadász

 

Mert, hogy ez a teleszkóp sem a csillagokat, galaxisokat és társaikat hivatott figyelni, hanem a neutrínó nevű részecskéket, ahogyan az IceCube.

 

 

Egy kis ismétlés

A neutrínók szinte tömegtelen, elektromos töltés nélküli, semleges, a valaha megfigyelt legmagasabb energiájú részecskék, forrásaiktól a Földre juthatnak lényegében csillapítás és mágneses tér általi eltérítés (vagyis akadály, kölcsönhatás) nélkül. Ezek a részecskék rádióaktív bomláskor jönnek létre. Leginkább akkor, amikor egy csillagban magfúzió zajlik. Napunk is folyamatosan neutrínókat bocsájt ki magából. De Földünk belsejében is létrejönnek és a légkörünkben, a sztratoszférában. Mesterségesen az atomerőművek a neutrínók forrásai. Igen, az atombomba is.

A neutrínók észleléséhez nagyon tiszta és rengeteg anyagra, például vízre vagy jégre van szükség. Amikor egyetlen neutrínó beleütközik egy atom belsejében lévő protonba vagy neutronba, az így létrejövő nukleáris reakció során másodlagos részecskék keletkeznek, amelyek kék fényt bocsátanak ki (Cserenkov-sugárzás).

 

Bővebben ITT találsz még információkat arról miért is olyan izgalmas ez a szellemrészecske.

 

Baikal – GVD

Vagyis Baikal – Gigaton Volume Detector vagy Baikal Deep Underwater Neutrino Telescope.

 

 

2021 márciusában készült el cseh, német, lengyel, orosz és szlovák kutatók együttműködésével a 2015 óta épült obszervatórium (nem ez volt az első: elődje 1 990 és 1 998 között épült). 4 ország 9 intézménye és szervezete működik együtt ma már szorosan a projektben.

 

 

A parttól nagyjából 4 km – re 750 – 1 300 méter mélyen, fél köbkilométer térfogatnyi területen található a detektor. A cél, hogy legalább 1 köbkilométeresre bővítsék. Egy évben átlagosan 2,5 hónapnyi időszak az, amikor a tavat jég is borítja. A rozsdamentes acél húrokból, vezetékekből és gömb alakú üvegből álló 288 darab optikai egységek (OM) vízbe juttatásához egy téglalap alakú lyukat vágtak, itt engedték le a modulokat a fagyos vízbe. Ezeket a húrokat acélhorgonyok, bóják rögzítik a felszínhez, így valamennyit mozoghatnak a vízben. Innen az Úszó Obszervatórium elnevezés is.

Az adatok a parton található Shore Station – re futnak be, a vezérlőbe. Ugyanazon az elven működik, mint az IceCube és itt sem csupán a neutrínókat vizsgálják. Ugyanúgy mindent, ami a kozmikus sugárzással kapcsolatos, mágneses mezőket, a Bajkál – tó ökoszisztémáját.

 

Be a Nerdy Bird!

 

 

Hozzászólok