• bolygonbolyongo@gmail.com
  • Hungary

Search for Extra-Terrestrial Intelligence vagyis földön kívüli intelligencia keresése

 

You can read this article in English here:
http://thestarsetsociety.org/seti-search/

 

Nem, nem tudományos fantasztikum, hisz a Voyager űrszondák 1977 óta a mai napig úton vannak üzeneteinket tartalmazó aranylemezeinkkel. Csak őket azért is küldtük ki, hogy megtaláljanak minket, a SETI viszont arról szól, hogy mi keresünk. Méghozzá intelligens életformát a Földünkön túl. És bizony, a NASA – nak is köze van hozzá. =)

Már az ókorban is akadtak olyan teóriák, miszerint bármelyik égitesten lehet élet. Aztán a heliocentrikus világkép kialakulásával (Kopernikusz – a Nap körül kering minden, a Föld körül a Hold, a Föld meg a saját tengelye körül forog) Giordano Bruno (1548, Nola – 1600. február 17, Róma) szerzetes, filozófus, csillagász volt, aki hangot adott annak az elméletnek, miszerint az Univerzum, a tér és idő végtelen. Következésképpen végtelen számú galaxis, csillag, bolygó, ezeken élet, és isten létezhet. Az inkvizíció eretneknek nyilvánította ezért, és más egyebekért és máglyán égette el.

A technika fejlődésével vált tudománnyá a földönkívüli életforma kutatása, bár mai napig elég megosztó a történet. Elsősorban rádióhullámok segítségével kutatunk, mert az könnyen áthatol a gázokon, porokon. Persze optikai eszközöket is használunk, mint például lézerfény. A SETI nem sugároz, csupán keres.

1963 – ban épült az Ohio Wesleyan magánegyetem területén a Big Ear nevű rádióteleszkóp, ami 1998 – ig működött. A leghosszabb SETI program eddig történelmünkben. Ő fogta be a WOW! / HŰHA! jelet 1977 – ben.

 

A Hűha! jel

1977. augusztus 15 – én egy 72 másodpercig tartó, minden addigitól eltérő jelet fogott Dr. Jerry R. Ehman csillagász. Ez a jel a hidrogén által kibocsájtott frekvencián volt érzékelhető. Azóta sem ismétlődött meg. Születtek elméletek arról, mi is lehetett ez, de egyik sem nyert bizonyítást.

 

 

Az egyik ilyen elmélet szerint egy üstököspár jeleit fogta be a rádióteleszkóp, ám később bizonyítást nyert, hogy abban az időben, nem haladt el a vizsgált területen üstökös (klikk ide) és ezen a frekvencián nem bocsájtanak ki rádiójeleket.

Idén egy újabb elmélet született. Alberto Caballero amatőr csillagász azt a régiót vizsgálta, ahonnan a Hűha! jel származik. Szerinte, ha a jel mesterséges, akkor egy Nap-szerű csillagtól érkezhetett (klikk ide) a 2MASS 19281982-2640123 jeltartományból.

És, honnan a név? Az adatok elemzése közben Dr. Jerry R. Ehman a kiugró, eltérő érték mellé csupán egy szót vésett:

 

 

 

De, honnan is indult a modern SETI?

Nikola Tesla (1856. július 10 – 1943. január 7) szerb-amerikai fizikus, feltaláló, villamosmérnök, gépészmérnök, filozófus, és Guglielmo Marconi (1874. április 25 – 1937. július 20) olasz fizikus és mérnök, például azt gondolták, hogy rádióval képesek felvenni a marslakók jeleit.

A modern SETI 1959-ből származik. Abban az évben két fizikus, Phillip Morrison (November 7, 1915 – April 22, 2005) és Giuseppe Cocconi (1914–2008) fizikusok egy egyszerű teória mentén indultak el. A világ legerősebb radaradóját vették alapul, és hogy egy nagy, vevőantennára irányítják. Gondolatban a két fizikus szétválasztotta az adót és a vevőt. Tudni akarták, mekkor lehet az a táv, amikor még megbízhatóan veszik egymás jeleit. Meglepetésükre kiderült, hogy ha az adót és a vevőt fényévnyi távolság választja el egymástól, akkor is rádiókapcsolatot lehet létesíteni.

Más szóval, még az 1950-es évek rádiótechnológiájával is elméletileg lehetséges volt rádiót használni a csillagok közötti távolságokhoz hasonló távolságokon keresztül történő jelzésre. Ez a figyelemre méltó számítás arra késztette a két tudóst, hogy megírjanak egy tanulmányt, amelyben azt sugallják, hogy talán intelligens idegenek rádiót használnak a kommunikációhoz, és hogy ilyen jeleket kell keresnünk. Az első, aki ténylegesen vizsgálódott, Frank Drake (1930. május 28 – ) csillagász, asztrofizikus, a SETI atyja volt. 1960-ban egy 85 láb átmérőjű antennát használt a nyugat-virginiai Green Bankban, hogy olyan jeleket kutasson, amelyek két nagyon közeli csillagrendszerből származhatnak. Kísérletének két hete alatt Drake nem hallott semmilyen idegen adást, mégis az ő projektje volt a modern SETI kezdete.

 

NASA és a SETI Intézet

Az 1960 – as évektől a NASA is finanszírozott kisebb SETI projekteket és dolgoztak saját programon is, amit később lemondtak (röviden erről ITT olvashatsz). A NASA Ames Research Center akkori élettudományi vezetője, John Billingham dolgozta ki többed magával, hogyan is lehetne hatékonyabban kutatni. Ebből született a SETI Intézet, ami egy non-profit szervezet, 1984 – ben, két taggal: Tom Pierson – nal és Jill Tarter csillagásszal. Napjainkban nagyjából 100 tudós tagja a szervezetnek.

Alközpontokat hoztak létre, melynek a kutatási részlege a Carl Sagan Center néven fut.

Carl Edward Sagan (1934. november 9 – 1996. december 20) amerikai csillagász, planetológus, biológus, asztrobiológus, békeaktivista volt. Munkássága külön cikket érdemelne. =) A NASA tanácsadójaként is dolgozott. Köze volt az Apolló – program – hoz, néhány űrszondához, az ő ötlete volt üzenetet kiküldeni a szondákkal a világűrbe, és még nagyon, nagyon, de tényleg nagyon sok és agyeldobós dolgot felsorolhatnék. Igazi úttörő volt. Szívügye volt a tudományt népszerűsíteni, és a SETI program.

 

Az ő regényéből készült a Kapcsolat című film is. =)

 

Az Oktatási Központ STEM programját a NASA és az NFS (National Science Foundation) finanszírozza. Céljuk, hogy minél szélesebb körben megismertessék a tudományokat a gyerekektől kezdve a felnőtteken át, az oktatókig, elsősorban a világűr és asztrobiológia terén.

 

STEM – Science + Technology + Engineering + Mathematics = Tudomány + Technológia + Mérnöki tudományok + Matematika

 

A STEM magyar oldala ITT.

Külön részleget hoztak létre a „PR” – nak. A Tájékoztatási Központ feladata a nyilvánvalón kívül, hogy minél szélesebb körben ismertesse és kedveltesse meg a természettudományokat különböző fórumokon (podcast, rádióműsor, magazinok, stb), különféle színes programokkal, előadás sorozatokkal.

 

Magyar vonatkozás is van ám, Almár Iván (1932. április 21 – ) csillagász, űrkutató, a fizikai tudományok doktora, a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) örökös, tiszteletbeli elnöke, az MTA kutatója, a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (IAA) tagja személyében.
Az IAA SETI Bizottságának társelnöke volt többek közt. Az ő és Jill Tarter nevéhez fűződik a Rio-skála. Olyan, mint a Richter – skála, ami a  földrengések erősségét hivatott bemutatni. Ez a skála viszont a földönkívüli élet bizonyítékairól szóló nyilvános bejelentés hatásait kategorizáló skála.

 

Hogy a SETI tudomány, vagy fikció… az idő és a kutatások előbb – utóbb igazolni fogják valamelyiket. =)

 

Be a Nerdy Bird!

 

8 thoughts on “SETI

Hozzászólok