A keddi KOFFEIN cikkben említettem, hogy más az amerikai kávé, mint a hosszú kávé, és felmerült az „igazi hosszú kávé”. Az is feltűnhetett a nagy tejes kávézósoknak, hogy van a Latte és van a Latte Macchiato. Manapság többségében bögrében szolgálják fel eme két utóbbi italt, így nagyon sok különbséget a kettő közt nem feltétlen érzékelhetünk. Pedig van. =)

Most akkor mi micsoda a Kávék Itallapján az alap elkészítési módszer szerint?

Avagy karos gépen, tejkrémmel (gőzölt tej), papírforma szerint.

 

Klasszikus olasz kávék

Ristretto: 15 ml koncentrált esszencia, ami gyengébb mint az espresso, alig tartalmaz koffeint.
Ez annyit tesz, hogy ugyanannyi gramm őrleményen, mint amennyivel az espresso készül, fele annyi ideig engedjük át a forró vizet.

Espresso: 6,5 gramm kávéőrleményen, 25 másodperc alatt átengedett, 9 bar nyomással, 92 C fokos tisztított vízzel készült 25 ml – s kávéital

Lungo – avagy a hosszú kávé: 50 – 70 ml forró vízre engeded a frissen készült espresso – t

Doppio: 50 ml, avagy dupla espresso

Americano: frissen elkészült espresso – ra 150 – 180 ml forró vizet engedünk

Corretto: espresso – ba 2 cl grappa – t vagy whiskey – t  öntünk

Romano: espresso és egy csipet citromolaj vagy citromszelet

 

Tejalapú kávéitalok

Espresso Con Panna: espresso, amire egy kevés tejszínhabot teszünk

Espresso Macchiato: espresso – ra egy pöttynyi tejkrémet teszünk

Cortado: espresso – ra 60 ml tejkrémet öntünk, vékony tejhabot képezve a tetején

Cappuccino: az espresso – ra 100 – 120 ml tejkrémet öntünk vastag habbal

Flat White: a dupla ristretto – ra 100 – 120 ml tejkrémet öntünk vékony tejhabot képezve a tetején

Caffé Latte: 200 – 250 ml tejkrémre hirtelen mozdulattal, magasról frissen elkészült espresso – t öntünk.
Ez egy rétegezett ital. A kávé teljesen összekeveredik a tejkrémmel és csupán az 1 ujjnyi hab marad a tetején tejfehér színű.

Latte Macchiato: az espresso – t egy kisebb, keskeny csőrű kancsóba készítjük el, majd lassabban öntjük a tejre.
Szintén rétegezett ital, csak itt a tejkrémtől és a 2 ujjnyi tejhabtól elválik a kávé, középen szép barna színnel egy csíkban. A „kávécsík” vastagsága függ az öntés gyorsaságától. Amennyiben egy pici forró vizet öntünk a kávéhoz, könnyebben felfekszik a tejkrémre, kisebb eséllyel keveredik össze azzal.

 

Egyéb klasszikusok

Melange: valójában egy Latte Macchiato, csak mézet teszünk a pohár aljára. Ez is egy rétegezett ital.
Az eredeti a Wiener Melange, amiben nem volt méz, és kizárólag bécsi pörkölésű kávéból készült; a kávé és a tej fele – fele arányban volt az italban.

Ír Kávé: 2 teáskanálnyi barna cukorra 2 vagy 4 cl ír whiskey -t töltünk, majd erre a frissen készült espresso – t. Minderre felvert tejszínkrémet kanalazunk, amit őrölt kávéval megszórva, vagy néhány kávészemmel díszítünk

Jeges Kávé: néhány jégkockára töltjük a hideg espresso – t, majd a 200 ml tejet

Frappé: sok (tört) jég, 250 – 300 ml tej, és lungo, mindezt egy blender – ben összedolgozva. Ma már cukorszirup is kerül bele, rá meg tejszínhab. Vagy éppen egy gombóc vanília fagyira öntik a fenti keveréket. Valójában csupán egy a lényege: jól legyen összekeverve/turmixolva.
Az eredeti frappé instant kávéból készül, a görögök nagy kedvence.

 

A tej gőzölési, kiöntési technikája is meghatározó, főleg a Caffé Latte és Latte Macchiato esetében. A tej minden esetben 40 C és amennyiben állati eredetű, az ideális, krémes állaghoz legalább 3 gramm fehérjét kell tartalmaznia 100 ml – nek. Növényi alapú tejekkel nem fogunk tudni bűvészkedni.

A latte jelentése tej, a macchiato jelentése foltos, pecsétes. A ristretto korlátolt, szűköset jelent, míg a corretto kevert, ízesítettet.

Sok helyen manapság már 30 ml espresso – t készítenek, ilyen – olyan variációval készülnek a fent említett italok, ám a fenti lista a régi, örök alap, kiindulása minden újításnak.

Így és és a lista közel sem teljes. Területenként, országonként vannak különböző jellemzők, elkészítési módok. A filter kávékat még nem is említve. =)

Hozzászólok