A filozófiai elmélet William Ockham (1287 körül – 1347. április 9.) – azaz ockhami William – angol, ferences rendi szerzetes, filozófus és teológus nevéhez kötve terjedt el.

Ez az elv, melyet latinul „lex parsimoniae” – nek (a „takarékosság elve” vagy „tömörség elve”) neveznek, a következőképpen hangzik:

 

Pluralitas non est ponenda sine necessitate

„A sokaságot nem szabad szükségtelenül feltételezni”

Az tudomány, a filozófia és az irodalom különböző területein alkalmazott módszertani elv. Az egyszerűség, gazdaságosság vagy takarékosság elve – ként emlegetik. A filozófiában a borotva kifejezés egyfajta általános szabály/elv, amivel a valószínűtlen magyarázatokat kizárják, levágják, leborotválják. A legkézenfekvőbb magyarázat a valós. Például:

 

Ha patadobogást hallasz, nem az egyszarvúakra gondolsz, de nem is Monty Python kókuszdió héjaira…

 

Hanem lovakra.

 

Ez a filozófia azonban, nem az ő fejéből pattant ki. Már Arisztotelész (Kr. e. 384, Sztageria – Kr. e. 322. március 7, Khalkisz) görög tudós és filozófus – és rajta kívül később még néhányan – is megfogalmazott egy hasonló elvet: „Minél tökéletesebb a természet, annál kevesebb eszköz kell ahhoz, hogy működjön”

 

Maga az elv természetesen nem alkalmas arra, hogy eldöntsük, mely feltételezések a helyesek, csupán valószínűsíti, hogy az egyszerűbb magyarázat az érvényes.

 

A számítástechnikában és a mesterséges intelligencia területén is alkalmazzák. 1983 – ban Michael David May (1951. Február 24 – ) brit informatikus kifejlesztette az OCCAM programozási nyelvet. Manapság például a gépesített cselekvéstervezés folyamatában alkalmazzák az elvet, hogy a különféle információs forrásokból a legegyszerűbb és legolcsóbban végrehajtható tervhez jussanak adatgyűjtéssel. Az metakeresők programjainak alapjaiban szintén felbukkan az Occam elv és az abból kifejlesztett algoritmus.

 

Be a Nerdy Bird!

 

Hozzászólok